Rekrutacja do programu korekcyjno – edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową
Rekrutacja do programu korekcyjno – edukacyjnego
dla osób stosujących przemoc domową
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach informuje, iż rozpoczyna nabór do programu korekcyjno - edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową w powiecie siemiatyckim.
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc domową prowadzone są w celu:
- zmiany przekonań odbiorców programu dotyczących stosowania przemocy domowej;
- powstrzymania osoby stosującej przemoc domową przed dalszym stosowaniem przemocy;
- rozwijania umiejętności samokontroli i współżycia, w tym bardziej efektywnego radzenia sobie z emocjami, w tym złością poczuciem krzywdy w sytuacjach trudnych;
- zmniejszenia przez uczestników programu skali zachowań opartych na sile i przemocy;
- wzrostu świadomości uczestników programu na temat zjawiska przemocy domowej i konsekwencji jej stosowania;
- poszerzenia katalogu zachowań osób stosujących przemoc domową o zachowania alternatywne do krzywdzących w celu budowania relacji interpersonalnych opartych na poszanowaniu domowników i postawie partnerskiej;
- kształtowania umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez używania przemocy domowej;
- uznania przez osobę stosującą przemoc domową swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;
- uzyskania informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
Program korekcyjno- edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową skierowany jest do pełnoletnich kobiet i mężczyzn.
Edycja programu obejmuje:
- 2 spotkania indywidualne z każdym uczestnikiem po 60 min, w celu dokonania wstępnego rozpoznania diagnostycznego, mającego na celu zakwalifikowanie do programu, podpisania kontraktu oraz dokonania diagnozy pogłębionej uczestnika programu, mniej więcej w połowie jego trwania
oraz
- min. 12 godzin zegarowych zajęć indywidualnych, na każdego uczestnika, w przypadku problemów z zebraniem grupy co najmniej 5 osób
lub
- min. 30 godzin zegarowych zajęć grupowych, dla grupy do 5 osób,
- min. 40 godzin zegarowych zajęć grupowych, dla grupy od 6 do 15 osób,
w zależności od metody, zaproponowanej przez prowadzącego program, zakładających realizację standardów wynikających z rozporządzenia w sprawie programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową (Dz. U. z 2023r. poz. 1163).
Program rozpocznie się z grupą liczącą minimum 5 osób, maksimum 15 osób.
- Zakłada się realizację zajęć 1-2 razy w tygodniu (dopuszcza się wyjątek w sytuacji wystąpienia dni świątecznych/wolnych od pracy) w godzinach popołudniowych.
- Realizacja zajęć w ramach programu odbywać się będzie w systemie zamkniętym, nie przewiduje się dołączenia w trakcie realizacji edycji nowych osób.
Udział w programie poprzedza rozmowa kwalifikacyjna.
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc domową są kierowane w szczególności do:
- Osób skazanych za przemoc domową- wobec, których sąd zawiesił warunkowo wykonanie kary i zobowiązał je do uczestnictwa w programie korekcyjno- edukacyjnym.
- Osób stosujących przemoc domową, po zakończonej terapii uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych, dla których oddziaływania korekcyjno- edukacyjne mogą stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.
- Osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie korekcyjno- edukacyjnym (zgłoszą się same do uczestnictwa w programie lub zostaną skierowane przez różne służby i instytucje, takie jak: ośrodki pomocy społecznej, Policję, Zespoły Interdyscyplinarne czy grupę diagnostyczno- pomocową) .
Uczestnictwa w programie odmawia się:
- osobom z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi, przejawiającymi cechy osobowości nieprawidłowej, w tym antyspołecznej czy osobowości z pogranicza oraz chorym psychiczne. Udział takich osób w programie mógłby tworzyć poważne przeszkody w realizacji zajęć edukacyjno- korekcyjnych.
- osobom uzależnionym od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych z wyłączeniem osób po zakończonym programie psychoterapii uzależnień.
Podstawą zapisania do programu jest złożenie przez osobę „Kwestionariusza Zgłoszeniowego” do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową.
Udział w programie jest bezpłatny.
Chcesz zmienić swoje życie? Jeszcze nie wszystko stracone! Przyjdź i zapisz się do programu.
Osoby, które chciałyby uczestniczyć w programie korekcyjno- edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową zapraszamy do kontaktu
z Ewą Abramowicz-Peretko
pod nr tel. 517 215 760 lub 85 730 05 07 wew. 15.